NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Časté chyby, ktoré robíme pri pestovaní Vianočnej hviezdy

09. 12. 2015      |


 
 
Aj Vám sa už stalo, že po prinesení Vianočnej hviezdy z obchodu domov nevydržala dlhšie ako týždeň? Nebuďte smutní. Málokto vie, akú starostlivosť si vyžadujú, aby prežili čo najdlhšie a čo s ňou po sviatkoch.

Keď ste sa už rozhodli pre kúpu tohto jedinečného Vianočného kvetu, poradíme vám, ako sa z nej tešiť čo najdlhšie. Keďže je vonku chladnejšie počasie, po kúpe Vianočnej hviezdy ju nenechávajte dlho v chladnom aute. Snažte sa ju čo najrýchlejšie premiestniť domov. Aby vianočná hviezda neutrpela tepelný šok. Ak to nie je možné a plánujete Vianočnú hviezdu ponechať v aute dlhšie ako hodinu, zabaľte ju do papiera a po príchode domov ju dajte na pár hodín do chladnejšej miestnosti (chodba, schodište..)

 
     
 
Potom ju môžete umiestniť na trvalé miesto, ktoré vyberiete tak, aby nestála v prievane a aby ste ju už nemuseli prekladať.  Táto rastlinka nemá rada premiestňovanie. Vianočná hviezda je nefajčiarka a cigaretový dym jej škodí. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí od 18 do 20 °C a mal by v nej byť dostatok svetla.

 

Rastlinu polievajte odstatou vodou tak, aby bol substrát stále vlhký, nesmie však byť premokrený, lebo listy opadnú. Vodu, z podmisky, vylejte. Počas kvitnutia, ktoré trvá často až do marca, môžete dvakrát za týždeň aplikovať hnojivo na izbové rastliny. 

    
 
Väčšina ľudí si myslí, že táto rastlinka je len sezónna (ako v lete letničky), ale opak je pravdou. Dá sa pestovať celoročne. Pri správnej starostlivosti vám opäť na Vianoce krásne rozkvitne. Poradíme vám, ako na to. Pri manipulácii s rastlinou nezabudnite používať rukavice, lebo z odrezaných častí vyteká biela mliečna šťava, ktorá je jedovatá, dráždi pokožku a sliznicu.
 

 

6 krokov aby Vianočná ruža opäť rozkvitla

1. Po odkvitnutí vianočnej ruže obmedzíme zálievku. Keď listy uschnú a opadnú, necháme rastlinu tri až štyri týždne oddychovať.

2. Potom rastlinu hlboko zrežeme a začneme ju polievať.

3. Keď začne pučať, presadíme ju do väčšieho kvetináča s čerstvým rašelinovým substrátom.

4. V letných mesiacoch ju môžeme vyložiť na balkón, alebo do záhrady. Skôr, ako prídu prvé mrazy, schováme ju dovnútra.

5. Pravidelne ju prihnojujeme  a zrezávame tak, aby mala maximálne päť výhonkov. Z odrezkov si môžeme vypestovať nové rastliny.

6. Koncom októbra začneme regulovať dĺžku dňa. Aby rastlina rozkvitla, musí byť v úplnej tme najmenej 14 hodín denne. Najvhodnejšie je, ak ju zakryjeme kartónovou krabicou. Už po troch týždňoch vám začnú vyrastať drobné žltozelené kvietky.

 

 
 
 
Ing.Daniela Vaľková
záhradný architekt 

 

Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra