NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

"10 krokov v septembri na záhrade"

14. 09. 2015      |

Ako sa hovorí záhradník nikdy nespí. Teplé letné lúče pomaly a isto vystrieda chlad jesenných dní. September nám už neúprosne hlási príchod jesene.  Naše záhrady sa zmenili a sezóna sa uzatvára. Je to obdobie, kedy sa odrazí naše úsilie a my zbierame plody našej práce. Toto obdobie nezahŕňa v sebe len odmenu, ale taktiež aj prípravu na ďalšiu sezónu.  

Úžitková záhrada:


1. Cesnak:

September praje nie len zberu úrody, ale taktiež je to ideálny na výsadbu cesnaku. Cesnak sadím keď je zem už chladná aby nám nezačal klíčiť. Preto sadenie je možné uskutočniť do polovice novembra. Používajte len jesenné odrody, paličiaky aj nepaličiaky. Pred samotnou výsadbou je vhodné morenie, ktoré tak ochráni cesnak pred hubovými chorobami a háďatku.
Koncom septembra u nás nájdete v ponuke výborné odrody kuchynských cesnakov.

 


2. Paradajky:

S príchodom jesene ubúdajú slnečné lúče, ktoré sú potrebné pre dozrievanie. Listy pri paradajkách bránia ich prenikaniu, preto je vhodné ich odstrániť. Paradajky tak rýchlejšie dozrejú. Netreba zabúdať ani na príchod prvých mrazíkov, ktoré znamenajú koniec zberu a znemožnia tak ich dozretie. Preto je ideálne obrať ich ešte pred ich príchodom. Zbierať sa dajú aj ešte nezrelé (zelené) paradajky, ktoré bez problémov dozrejú.


Pôda po zbere úrody


3. Po zbere úrody vzniká tzv. hluché miesto, ktoré je potrebné 

pripraviť na nastávajúcu sezónu. Pôdu je potrebné zbaviť buriny
a poriadne prerýľovať. Vhodné je taktiež aj zapracovať maštaľný
hnoj, obzvlášť sa to týka ťažkých ílovitých zemín. V ponuke máme
pre Vás Maštaľný hnoj 40L - organické hnojivo vyrábané z hnoja
a obohatené o rašelinu cena 6,90€/40L*


 

Trávnik:


4. Zdravý a upravený trávnik je ozdobou každej záhrady. Pozornosť mu treba venovať aj pred zimou. Na jeseň uskutočňujeme posledné kosenie. V tomto období je vhodná vertikutácia trávnika, kedy dochádza k prevzdušneniu. Na hluché miesta možno dosiať trávnaté osivo. Nezabúdajte ani na hrabanie pokosenej trávy a listov. Prihnojujeme jesennými hnojivami napr. Expert- jeseň cena 12,50€/5kg*, Floria- jeseň cena 8,60€/2,5kg*, Agro- jeseň cena 11,70€/10kg*,

 

 

Muškáty


5. Muškáty sú ozdobou nejedného balkónu, okna a terasy. Tieto obľúbené „balkónvky“ je potrebné pripraviť na prezimovanie, aby nám robili radosť aj budúcu sezónu. Dôležité je skontrolovať celkový zdravotný stav rastlín pred samotným uskladnením. Potrebné je odstrániť všetky odumreté časti, poškodené a suché listy. Hlavne je potrebné vyštipnúť všetky kvety a kvetenstvá.


Muškáty je potrebné preniesť na zimovacie stanovište pred príchodom prvých mrazíkov. Miesto na zimovanie by malo byť svetlé a chladné, ideálna teplota je v rozpätí 4 – 10 stupňov. Opatrní treba byť pri zálievke, tá sa počas zimy obmedzuje.Okrasná záhrada

6. Okrasná záhrada si vyžaduje svoju neustálu starostlivosť. V tomto období kvitnú ešte stále niektoré letničky, ale taktiež aj trvalky, popínavé rastliny a kríky. Ak sa chcete, tešiť z kvetov čo najdlhšie nezabúdajte pravidelne odstraňovať poškodené a odkvitnuté kvety.  Okrem iného nepodceňujte ani zálievku v tomto období a pravidelne odstraňujeme burinu.

 

Množenie tráv

7. September je vhodný mesiac aj pre množenie väčšiny druhov tráv pomocou delenia trsov. Takým pravidlom pre trávy je, že sa na jeseň nezrezávajú, rez sa uskutočňuje na konci zimy a na jar.

 

Narcisy, tulipány a gladioly

8. Narcisy a tulipány sú už klasikou medzi cibuľovinami. Jednoduchou pomôckou ako to s nimi vlastne je: deti idú zo školy, cibule von zo zeme, deti idú do školy cibule do zeme. Vysádzame len zdravé a nepoškodené cibule na vopred vybrané miesto. Narcisy a tulipány môžete vysadiť buď priamo na záhon alebo prípadne do trávnika, keď si môžete vytvoriť kruh s cibuľovinami. Narcisy uprednostňujú priame slnko až mierny tieň, hlinitú a priepustnú pôdu. Tulipány si vyžadujú priame slnko, priepustnú, výživnú a hlinitú pôdu. Aktuálne v ponuke máme Narcissus hybridus 'Salome', Narcissus hybridus 'Geranium', Narcissus hybridus 'Carlton' ceny od 1,70€/4ks


Hľuzy gladiol sa po odkvitnutí vyberú zo zeme, odstráni sa nadzemná časť. Dôležité je skontrolovať zdravotný stav hľuze, pokiaľ má vytvorené pahľuzy, tie možné oddeliť a uskladniť. Uskladňujú sa len suché, zdravé a nepoškodené hľuzy. Nádoba by mala byť suchá a vzdušná, ideálne sú prepravky (bedničky), ktoré sa umiestnia do chladnej miestnosti.

 

Bylinková záhrada

9. Bylinková záhrada je plná chutí a vône. Bylinky sú rôzne sú medzi nimi trvalky, ale taktiež aj jednoročky ako napr. bazalka. Medzi trvalky patrí rozmarín a levanduľa a práve tieto dve trvalky sú náchylné na mráz. Prezimovanie závisí od polohy. Vo vyšších polohách je potrebné rozmarín vybrať zo zeme a nechať prezimovať v chladnej a svetlej miestnosti. Taktiež môže zimovať aj v zimnej záhrade. Opatrní treba byť aj so zálievkou, kedy by mohlo dôjsť k premokreniu koreňového balu. Čo by malo nepriaznivý dopad na zdravotný stav rastliny.

Pokiaľ zimuje priamo na stanovišti, je vhodné vytvoriť mu izolačnú vrstvu novinka na trhu Zimná ochrana 45L -unikátny prírodný prípravok, ktorý zabraňuje vymrznutiu rastlín a zároveň ich vyživuje. Obsahuje rašelinukvalitný vyzretý kompostdrevené vlákna a vápenec, cena 5,90€/45L*. Levanduľu je taktiež vhodné pred mrazmi chrániť izolačnou vrstvou. V tomto období nám bylinková záhrada ponúka aj možnosť zberu vňate kučeravého petržlenu, ktorý je ideálny nie len sušenie, ale na mrazenie. Pred mrazením sa dôkladne opláchne, zbaví stoniek, nechá osušiť a nakoniec sa uskladní v mrazničke. Mrazený vydrží pomerne dlhú dobu.


 

Stromy a kríky

10. Jeseň je druhým obdobím, kedy je možné vysádzať ovocné stromy a kríky. Pred výsadbou je dôležité skontrolovať korene, koreňový systém. Prebytočné alebo inak poškodené korene je potrebné odstrániť. Pokiaľ je koreňový bal preschnutý je nutné namočiť ho do vedra s vodou na niekoľko hodí. Miesto výsadby je veľmi dôležité a taktiež treba zohľadňovať aj vzdialenosti medzi jednotlivými stromami, prípadne kríkmi. Vykopaná jama by mala zodpovedať veľkosti koreňového balu. Do vykopanej jamy sa pridá kvalitný substrát s hnojivom, následne sa umiestni požadovaná rastlina. Nezabúdajte na dôslednú zálievku, ktorá je nevyhnutná pre ujatie. Takto novo vysadené stromy a kríky je vhodné na zimu chrániť izolačnou vrstvou.

K stromom a kríkom, ktoré sú už dlhšie na pozemku je vhodné prihnojiť jesennými hnojivami napr. Kristalon- jeseň cena 4,30€/0,5kg*, Agro- jeseň tekuté hnojivo cena 2,90€/1L*... Proti okusom od zvierat je vhodné používať pletivá.

 

 

* ceny sú uvádzané podľa aktuálnej ponuky

 

 
text: Bc. Tatiana Plešová

foto: internet

 

Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra