NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Izbové rastliny- Krok po kroku 1.časť

10. 01. 2017      |
 
 
Aj vám sa už neraz stalo, že ste dostali, prípadne zakúpili izbovú rastlinu, ktorá vám následne uschla? Aj napriek vynaloženej snahe zachrániť ju, sa vám to nepodarilo? Prezradíme Vám, akým chybám sa vyvarovať.
 

Každá z rastlín má svoje nároky na to, aby mohla rásť. Prinášame Vám postup, krok za krokom od nákupu, až po pestovanie izbových rastlín.
 

1. Kúpili ste si izbovú rastlinu, alebo ste ju dostali. V prvom rade ju presaďte do väčšieho kvetináča! Každú rastlinu je potrebné presadiť do väčšieho kvetináča, či sa jedná o izbové rastliny, alebo vonkajšie, ktoré po zakúpení vysádzame do voľnej pôdy. Rastliny sa bežne predávajú v malých dočasných kvetináčoch.
 

Ako na to: zoberieme väčší kvetináč, na spodok nasypeme keramzit cca 3-5cm (závisí od veľkosti kvetináča), nasypeme vrstvu substrátu na izbové rastliny, vložíme presadzovanú rastlinu a dosypujeme substrát dookola, postupne ju utláčame a zase dosypujeme. Je potrebné dôkladne pozatláčať zeminu, aby sme vytlačili vzduchové bubliny, ktoré by mohli zapríčiniť usychanie koreňov. Následne rastlinu polejeme z vrchu. Ak to máme hotové, tak môžeme prejsť k ďalšiemu kroku.

2. Vyberieme správne miesto pre rastlinu. Ak rastlinu nepoznáte, zistíte aké miesto má rada. Napr. Fikusy majú radi svetlo, ale sú veľmi citlivé na prievan a kolísanie teplôt. Alebo paprade, majú radi vlhko a potrebujú veľa miesta na rast, preto ich umiestňujeme, sadíme do závesných kvetináčov a umiestňujeme najmä do kuchyne, alebo kúpeľne. Neznášajú priame slnko, vyhovuje im skôr polotieň, až tieň.

3. Starostlivosť o izbové rastliny. Zalievame podľa potreby. To znamená cca 1x do týždňa. Ja vám môže odporučiť zálievku zospodu u všetkých rastlín. Má to pár výhod. Predchádzate tak tvorbe smútiviek a Drozofíl. To sú malé otravné mušky, ktoré rastline nijako neubližujú, ale obyvateľom znepríjemňujú život. Tieto mušky sa tvoria vo vrchnej vrstve substrátu, kladú tam vajíčka a keď je substrát vlhký majú ideálne prostredie na množenie. Taktiež predídete tvorbe plesni na povrchu substrátu. Zároveň je ťažšie preliať rastlinu. Všetky rastliny polejete, po hodine skontrolujte či sú podmisky alebo obaly prázdne. Ak sa v nich nachádza ešte voda, vylejte ju. Tak sa aj naučíte, koľko vody rastliny potrebujú.

4. Nesmieme zabúdať na hnojenie. Izbové rastliny sú pestované v skleníkoch, kde majú ideálne podmienky a ešte dostávajú výdatnú stravu, pravidelný príjem hnojív. Preto odporúčam hnojiť raz za 14 dní. Keďže mám rada našu Zem používam BIO hnojivá. Dnes už je na trhu z čoho vyberať :)

Pozor: V zime rastliny potrebujú špeciálnu starostlivosť!

Ak sa Vám aj napriek týmto krokom nebude dariť v pestovaní, môžete skúsiť babskú radu a povyhrážať sa vyhodením. Musím sa priznať, že sa mi to už pár krát osvedčilo :)

 
 
 
text : Ing. Daniela Vaľková
záhradný architekt
foto: internet
Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra