NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Nebojme sa vysádzať v lete! Prináša to veľa výhod.

01. 08. 2016      |

 

Po jarnom záhradníckom zhone máme pred sebou chvíľu odpočinku. Kocháme sa rozkvitnutými hrantíky, vysadenými záhonmi a odpočívame. Skončilo síce obdobia výsadby prostokorenných a balových rastlín , ale aj v priebehu leta môžete vysádzať rastliny pestované v kontajneroch . Dokonca to prináša aj veľa výhod .

 

Rastliny sú v lete narastené, olistené, väčšina kríkov a trvaliek kvitne. Vieme teda, ako rastlina v skutočnosti vyzerá, a nemusíme sa spoliehať iba na fotografie kvetov či olistenie. A aké kúzlo vytvorí už vzrastlá rastlina priamo u nás na záhrade! Hneď vidíme, či sa nám na vybrané miesto hodí a ako ladia v kombinácii s ostatnými rastlinami. Naviac u stromčekov vysadzovaných z kontajnera väčšinou nie je ani nutná redukcia koruny rezom a pri kríkoch nie je nutné zostrihnutie konárov. vidíme teda zasadené rastliny v celej ich kráse.

   

Pri výsadbe kontajnerovaných rastlín je ďalšou veľkou výhodou, že koreňový bal drží pohromade a je chránený obalom - kontajnerom (kvetináčom). Pri manipulácii s rastlinou, pri jej preprave i samotnej výsadbe nedochádza k poškodeniu koreňového systému a prijatie kontajnerových rastlín je preto veľmi vysoké. Jedinou podmienkou, ktorú treba pri letnej výsadbe dodržať, je dostatočná zálievka. V lete rastliny odparujú viac vody a nové výsadby sú plne odkázané na našu starostlivosť. Nové korene sa ešte len tvoria a nedosiahnu si ešte pre vodu do väčších hĺbok. Zvýšenú pozornosť musíme mať aj pri preprave rastlín. V uzavretom aute nechávame rastliny len po dobu nutnú na prepravu. Ak vezieme  rastliny na otvorenom vozíku, chránime je textílií alebo sieťovinou, aby nedochádzalo k poškodeniu listov. Vlastná výsadba rastlín v lete sa príliš od tej na jar alebo na jeseň nelíši.

 

Rastliny sadíme do pripravených jamiek, ktoré sme vyhĺbili 2x širšie a hlbšie ako je samotná veľkosť kvetináča. Vzniknutý priestor vyplníme kvalitnou zeminou, vyzretým kompostom alebo záhradníckym substrátom, ktoré zmiešame s vykopanú zeminou. Následne rastliny posadíme výdatne zalejeme a prihnojíme hnojivom podľa typu.
 
 
   
 

časopis TIP leto 2015
foto: internet 
 
Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra