NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Aj záhrada v tieni môže byť kúzelná

01. 08. 2016      |

 

Nie každý pozemok disponuje rovnakým množstvom slnečných lúčov. Nedostatok slnka môže zdanlivo predstavovať problém z hľadiska pestovania. Na druhej strane, či už máte záhradu v tieni alebo priamo na slnku, každá má svoje nároky.

 

Ani záhony v tieni nemusia byť problémom, pokiaľ porozumiete ich potrebám a požiadavkám. Samozrejme tak ako pri záhonoch na slnku a ani tu netreba podceňovať vhodný výber rastlinných druhov. Niekomu sa v tomto smere môže výber pripadať značne obmedzený. Pri správnej kombinácií a výberom vhodných doplnkov môžete ostať priam očarený.

 

Zeleň nemusí vždy nutne kvitnúť a aj napriek tomu, môže spraviť rovnakú parádu ako rozkvitnutý záhon. Milovníci papradí mi dajú určite za pravdu. Paprade sú presne tým ideálnym druhom, ktorý sa hodí do záhona v tieni.

 

Na prvom mieste ostáva vždy koncepcia ako má taký záhon vyzerať a čo od neho očakávame. Rovnako dôležitá je aj veľkosť pozemku a kvalita pôdy, ktorú je nutné podľa potreby vylepšiť. Samotný záhon môže mať niekoľko podôb. Jednou z nich môže byť použitie rôznych druhov hosty, ktoré okrem zaujímavých listov aj pekne kvitnú.

 

Hosta

predstavuje trvalku a patrí k pomerne nenáročným rastlinám. Hosty vysádzajte do polotieňu. Toto stanovište je pre mne optimálne. Na zimu je vhodné chrániť ich čečinou. Namnožiť si ich môžete prostredníctvom delenia.

 

Nezabúdajte ani to, že táto rastlina má rada dostatok vlahy. Pri výsadbe sa vyhýbajte suchému a teplému stanovišťu. Slnečné lúče môžu poškodiť listy (hnedé fľaky). Nepriateľom tak ako aj pre mnohé iné rastliny sú slimáky.

Inou alternatívou môže byť záhon v „lesnom štýle“, kedy sa z rastlín použije papraď a ihličnany. Do takéhoto záhonu sa hodia veľké kamene a na oživenie šišky, (napr. borovice), pne a mulčovacia kôra. Ak je záhon väčšej rozlohy môžete do neho vysadiť aj brečtan, ten je potrebný z času na čas korigovať (veľmi rýchlo sa rozrastá).

 

 

Papraď

 

obľubuje tieň, preto je vyberanie miesta polotienisté alebo prípadne tienisté. Pôda jej vyhovuje: kyslá, ílovitá, humózna a vlhká. Vyhýbajte sa pôdam s vápencovým podložím, na takto vysadenom mieste by sa jej nemuselo dariť.

 

Brečtan

obľubuje humóznu a vlhkú pôdu. Vo vzťahu na stanovište je potrebné zabezpečiť mu polotieň až tieň. Dôležité je však podotknúť, že celá rastlina je mierne jedovatá.

 

Astilbe

Astilbe predstavuje ďalšiu ideálnu rastlinu vhodnú do záhona v tieni. S použitím už spomenutých druhov, dosiahnete kútik, ktorý určite nebude nudný, ale jedinečný. Na oživenie môžete použiť rôzne dekoračné prvky.

Astilbe patrí medzi trváce rastliny. Je to rastlina, ktorá vynikne aj ako solitér. Taktiež je vhodná  v kombinácií s inými rastlinami. Obľubuje tienisté  miesta.

 

Nároky na pôdu: humózna s dostatkom živín a vlahy. Dôležitá je dostatočná zálievka a to z toho dôvodu, že im neprospieva sucho a horúce počasie.

Z vlastnej skúsenosti viem, že im trochu škodia jarné mrazíky. Preto odporúčam pred príchod zamrznutých rastlinu zakryť.

Astlibe chinensis (Astilba čínska) je domovom je severná Čína a Korea. Patrí medzi trvalky. Vyžaduje humóznu pôdu. Kvitne v júli až auguste, ružovými alebo prípadne fialovými kvetmi. Dorastá do výšky asi 60 cm

 

 

text: Bc. Tatiana Plešová

foto: internet


Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra