NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Miesto posledného odpočinku nemusí byť smutné

05. 10. 2015      |

Vonku poletuje lístie a vo vzduchu cítiť vôňu jesene. Prichádza obdobie, kedy si spomíname na svojich najdrahších, ktorí už nie sú medzi nami.
 
Vpred dušičkovom období nastáva čas úpravy a skrášlenia hrobových miest. Prinášame Vám tipy, ako sa to dá zvládnuť pekne, decentne aj s nízkym rozpočtom.

Zvyk vysádzať na hroby brečtan, zemolez, krušpán a ďalšie vždyzelené druhy, súvisí s ich minimálnymi nárokmi na údržbu - darí sa im skoro všade. Existuje však celý rad ďalších rastlín, či už zakrpatených či plazivých drevín, alebo nižších trvaliek, ktoré môžeme pri úprave klasického hrobu použiť. Záleží samozrejme na tom, pre aké stanovište budeme rastliny vyberať. Niektoré cintoríny sa rozkladajú pod korunami vysokých stromov tam umienstníme rastlinami tieňomilé. Iné, najmä vidiecké cintoríny sa nachádzajú na priamom slnku, obkolesené vysokými tujami. Čím voľnejšia a slnečnejšia poloha, tým viac pôda vysychá, je potrebné častejšie zalievať rastliny. Veľmi dobre sa na hroboch darí jarným cibuľovinám a to najmä drobnejším druhom ako je krokus, modrica, scila, snežienka či bledule. Vydržia na mieste dlhú dobu a ešte sa bohato rozrastajú. Z ihličnatých drevín odporúčame pre výsadbu na hroby najmä druhy plazivé, prípadne zakrpatené.


Rýchlo zakryjú plochu a nebudú cloniť pohľadu na pomníkovú dosku. Sú tiež pomerne nenáročné, okrem prvej starostlivosti po výsadbe nevyžadujú zvláštnu závlahu ani hnojenie. Výborným doplnkom je použitie okrasnej mulčovacej kôry alebo ešte lepšie drobného štrku, najmä v prípade, že nemáme možnosť sa o hrob starať. Môžeme kombinovať rôzne farby a frakcie a vytvárať z nich najrôznejšie motívy. V našom záhradnom centre vám ponúkneme práve na jeseň aktuálny sortiment trvaliek a drevín vhodných pre výsadbu na hroby.

 
 
Príďte sa k nám poradiť.

Pomôžeme vám vybrať rastliny, prípadne zabezpečíme aj samotnú realizáciu.

 
 
text a foto: Ing. Daniela Vaľková
záhradný architekt 
Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra