NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Jarná údržba trávnika

06. 07. 2015      |
V jari sa na trávniku často stretneme s takzvanou plesňou snežnou (Fusarium nivale) – plochy pokryté bielym povlakom. Prejavujú sa hlavne po roztopení snehu v jarnom období, avšak prvé príznaky môžu byť viditeľné na jeseň a počas zimy. Rastliny odumierajú na rôzne veľkej ploche, kruhovitého, elypsovitého alebo nepravidelného tvaru. Odumreté rastliny sú pokryté mycéliom huby belavej až naružovelej farby. Mycélium často pripomína „pavučinu". Napadnuté miesto má často tmavší okraj .     
 
 
Ak máme šťastie a zasiahnutá je iba malá plocha trávnika, pleseň odstránime vyhrabaním
a necháme prírodu, nech si poradí sama.
 
 
            Pokiaľ je zasiahnutá podstatná časť trávnika, či plochy väčšie ako ojedinelé fliačky musíme pristúpiť k postreku. Ošetrenie fungicídom s účinnou látkou prochloraz, propiconazole, mancoze, trifloxystrobin, fenarimol. V prípade silného napadnutia holé plochy potom prekypríme a znovu osejeme. Odporúča sa preventívne ošetrenie na jeseň s prípravkom s účinnou látkou azoxystrobin.
 
 
 
 

 

 
Rizikové faktory :

            Nadbytok organickej hmoty, sneh na nezamrznutej poraste , dlhotrvajúca snehová prikrývka, neprevzdušnený pôdny profil, príliš vysoká hladina hnojenia dusíkom na jeseň, nedostatočná výživa draslíkom na jeseň.

 

Vývoj a šírenie :

         Pôvodca choroby prečká vo forme mycélia a konídií na odumretých zvyškoch . Za optimálnych podmienok ( 0-10 ° C) konídie infikujú listy a dochádza k šíreniu choroby. Pôvodca hynie pri nástupe vyšších teplôt, kedy uschne. Choroba sa prenáša pohybom osôb a technikou používanou na ošetrenie trávnika.

 

Slnko, vzduch, živiny

Na jar sú pre trávnik dôležité slnečné lúče a dostatočný prísun vzduchu.

    V tomto období je dobre trávnik aerifikovať – prevzdušniť. Aerifikovať môžeme použiť rýľovacie vidly na prepichávanie pôdy do hĺbky 10 až 15 centimetrov. Avšak vhodnejšie je použiť špecializované prevzdušňovacie nástroje, ktoré do pôdy vyrezávajú valcovité otvory. Prevzdušňovanie umožňuje lepšie prenikanie vody a hnojív ku koreňom, trávy majú možnosť hlbšieho zakorenenia, zvyšuje sa ich odnožovanie a trávniky hustnú.

    Ďalšou dôležitou operáciou je vertikutácia. Vertikutácia je mechanická pracovná operácia, pri ktorej sústava vertikálne (kolmo k pôdnemu povrchu) postavených oceľových nožov prerezáva trávnu mačinu do hĺbky asi 1 cm. Vertikálny rez má pre trávnik tieto prospešné účinky :

    •      vyhrabáva suchú odumretú trávu
    •      rozrušuje a odstraňuje splstnatenie a zamachovanie
    •     kolmým presekaním výbežkov tráv podnecuje tvorbu nových výhonkov 
    •    narušuje a obmedzuje rast dvojkličnolistových rastlín (trávnikových burín)hlavne s listovými ružicami prisadnutými k povrchu pôdy
    •    ľahko nakypruje povrch pôdy, ktorá potom lepšie prijíma vlahu, živiny a vzduch, prípadne i prísev trávnych semien

Vertikutácia sa robí na jar a v neskorom lete. Po prerezaní je vhodné trávnik pohnojiť dusíkatým hnojivom a dosiať holé miesta trávnou zmesou. Trávnik na tieto zásahy zareaguje zhustnutím a svieže zeleným zafarbením.

 
 
Hnojenie

           Kosením trávnika a odstraňovaním pokosenej trávnej hmoty stále odoberáme z pôdy prvky rastlinnej výživy. Aby sme zaistili zdravý rast a získali pružný, sýto zelený a odolný trávnik, musíme odčerpané minerálne prvky do pôdy vracať. V priebehu vegetácie potrebujú trávy prevažne dusík. Prihnojenie dusíkatými hnojivami je potrebné rozdeliť minimálne na trikrát. Na jeseň sa používa hnojivo s väčším obsahom draslíka a fosforu, čím sa podporí koreňový systém a zníži sa riziko vymrznutia a napadania hubovými chorobami.

 
Obnova zničených plôch trávnika

 Vymrznuté, vypálené, vyhnité či zrednuté plochy nerobia náš trávnik krajším. Ak ich pri jarnej údržbe objavíme, je potrebné tieto miesta dosiať ako pri zakladaní nového trávnika. Pri tom dbáme na to, aby sme použili trávnu zmes čo najpodobnejšiu tej pôvodnej, iba tak je výsledok uspokojujúci.

 

Škodcovia
        V jari sa okrem porastu trávy prebúdzajú aj rastliny, ktoré v našom nemajú čo robiť. Sú to napríklad žihľava, púpava, chren a iné nálety. Na malých plochách sa ich zbavíme mechanicky vypichovaním, čím narušíme ich koreňovú sústavu. Pri veľkých plochách sa nevyhneme použitiu herbicídov proti dvojklíčnolistým rastlinám (bofix).
Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra